Pagina principală  | Articole  | Întrebări şi răspunsuri  | Calculator salarii  | Profesionişti contabili  | Experţi contabili judiciari  | Contact 




Legături utile
- Calendarul obligaţiilor fiscale în 2018
- Codul fiscal cu norme 2016 actualizat în 2018
- Codul de procedură fiscală 2016 actualizat în 2018
- Legea contabilităţii republicată

- Convenţii de evitare a dublei impuneri

- Ministerul Finanţelor Publice
- ANAF

- Corpul Experţilor Contabili şi Contabililor Autorizaţi din România

Nou!
Am înfiinţat un grup de discuţii pe Facebook în care veţi afla noutăţi contabile, veţi putea adresa întrebări şi veţi putea răspunde colegilor de profesie, împărtăşindu-vă experienţa. Adresa grupului este www.facebook.com/groups/grupcontabilitate/. Vă aşteptăm!

Regim TVA pentru o societate aflată în insolvenţă


Întrebare: O societate a intrat în insolvenţă (a cerut insolvenţa) începând cu o anumită dată. În cazul în care societatea vinde către clienţi mărfuri după data pronunţării insolvenţei, există elemente specifice care trebuie menţionate pe facturile emise sau orice alt document emis de societate? Societatea va putea emite facturi cu TVA? Clienţii societăţii au dreptul să deducă TVA de la societatea aflată în insolvenţă?

Răspuns: În conformitate cu prevederile art.45, alin.(1) din Legea nr.85/2006 privind procedura insolvenţei, cu modificările ulterioare, după rămânerea definitivă a hotărârii de deschidere a procedurii toate actele şi corespondenţa emise de debitor, administratorul judiciar sau lichidator vor cuprinde, în mod obligatoriu şi cu caractere vizibile, în limbile română, engleză şi franceză, menţiunea în insolvenţă, in insolvency, en procedure collective.

După intrarea în reorganizare judiciară sau faliment, actele şi corespondenţa vor purta menţiunea în reorganizare judiciară, in judicial reorganisation, en redressement sau, după caz, în faliment, in bankruptcy, en faillite.

După intrarea în procedura simplificată se va face, de asemenea, menţiunea în faliment, in bankruptcy, en faillite. În categoria actelor care trebuie să poarte aceste menţiuni se includ şi facturile pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii emise după intrarea în insolvenţă.

Dacă societatea nu a fost declarată inactivă conform Codului de procedură fiscală ori nu i-a fost anulată înregistrarea în scopuri de TVA, atunci poate emite facturi cu TVA, iar clienţii au dreptul să-şi deducă taxa astfel facturată, în mod obişnuit, fără nicio restricţie specifică.

În situaţia în care inregistarea societăţii în scopuri de TVA a fost anulată, pentru operaţiunile taxabile facturate în perioada de insolvenţă, societatea are obligaţia colectării TVA, iar clienţii acesteia nu au drept de deducere, după caz. După deschiderea procedurii de faliment, clienţii vor avea dreptul la deducerea TVA, după cum se prevede cu titlu de excepţie în Codul fiscal.


Răspuns valabil la data de 18.07.2016 (8.132 vizualizări)


comentarii


Întrebări şi răspunsuri recente
- Este obligatoriu registrul unic de control pentru PFA? (27.12.2017) (6.994 vizualizări)
- Se va folosi formularul 700 pentru anularea prin opţiune a codului de TVA? (12.12.2017) (3.660 vizualizări)
- Ce avantaje vor avea contribuabilii care optează pentru plata defalcată a TVA de la 1 octombrie 2017? (01.09.2017) (4.129 vizualizări)
- Cât este în prezent impozitul pe tranzacţiile imobiliare? (04.04.2017) (7.046 vizualizări)
- Există obligaţia angajatorilor de a se înregistra ca operatori de date cu caracter personal? (16.03.2017) (5.261 vizualizări)





Articole recente
- Noutăţi legislative cu incidenţă fiscală în perioada 9-15 iulie 2018 (16.07.2018) (1.503 vizualizări)
- Noutăţi legislative cu incidenţă fiscală în perioada 2-8 iulie 2018 (09.07.2018) (1.404 vizualizări)
- Noutăţi legislative cu incidenţă fiscală în perioada 25 iunie-1 iulie 2018 (03.07.2018) (1.892 vizualizări)
- Noutăţi privind plata şi distribuirea obligaţiilor în/din contul unic (02.07.2018) (3.878 vizualizări)
- Modificări ale Codului fiscal aduse de Legea nr.145/2018 (28.06.2018) (2.711 vizualizări)






Abonare newsletter
Nume:
E-mail:


Ştiri financiare
- Guvernul a aprobat normele de aplicare a programului "Prima Chirie" (25.05.2017)
- Adrian Vasilescu, BNR: "Avem nevoie de o strategie de locuire" (24.05.2017)
- AFI Europa România a înregistrat un venit operaţional net de 12,2 mil. € în T1 (23.05.2017)
- BCR atrage 10.000 de noi clienţi de Mobile Banking în fiecare lună (22.05.2017)
- Ministrul Agriculturii: "Legea risipei alimentare trebuie modificată, de aceea nu sunt încă norme de aplicare" (21.05.2017)
- SAL-Fin: Peste jumătate dintre cererile de soluţionare a litigiilor au fost rezolvate (20.05.2017)
- ANPC a dat amenzi de peste 126.000 lei în complexul Dragonul Roşu (19.05.2017)
- Comisia de recepţie a construcţiilor nu mai poate recomanda amânarea recepţiei, ci doar admiterea sau respingerea (18.05.2017)
- AOAR: Guvernul trebuie să identifice surse reale şi sustenabile de majorare a veniturilor bugetare (17.05.2017)
- Numărul de abonamente de telefonie mobilă a depăşit numărul de cartele preplătite active (17.05.2017)


Copyright ©2011-2018 Pandora Impex SRL.